— Co je to lněný úplet a proč mu dát přednost?
Lněný úplet je úplná novinka ve světě oděvních materiálů. Jeho vlastnosti jsou v mnoha ohledech unikátní, protože je velice jemný k pokožce, neobvykle dobře odvádí vlhkost a je velmi ekologický.
Sama jsem tento materiál objevila teprve nedávno. Od dětství trpím atopickým ekzémem. Při sportu jsem tak narážela na problémy s běžnými materiály, především polyestery, které mě dřely a vůbec nepříjemně dráždily. Bavlna byla řešením jen z zimě, v teplých měsících jsem se v ní přehřívala a nadměrné pocení (kromě toho že je samo dost nepříjemné) pokožku dráždilo také.
Když jsem se začala poohlížet po alternativním materiálu, ze kterého bych si ušila sportovní oblečení ukázala mi lokální maloobchodnice novinku, kterou právě dovezla z Itálie- úplet se 100% lnu.
Hned při prvním výběhu jsem tušila, že ten je řešením mého problému. Ani při delších bězích mě nic nedráždilo (což jsem si pojistla tím, že jsem švy směřovala do líce, aby nepřišly do kontaktu s kůží) a moje citlivá položka se začala hojit. Kromě toho jsem si všimladalších výhod. I ve velmi teplém počasí oblečení odvádělo spolehlivě vlhkost a už když jsem se po běhu protahovala, měla jsem zas pocit, že jsem skoro suchá, z pračky jsem měla oblečení vždy za pár hodin usušené. Pokud jsem neměla možnost prát po každém běhu, obleční se krásně vyvětralo na šňůře. Len totiž ohromně rychle schne a i díky tomuna sebe téměř neváže pachy.
Co se týká jeho údržby je to s ním velice snadné. V pračce snese i vysoké teploty, protože se jedná o velmi odolné přírodní vlákno. Jako u všech vláken i u něj dochází k třepení, takže doporučuji prací prášky bez optických zesvětlovačů, které vlákna ničí. Oproti polyesteru a jiným umělým vláknům však přírodní odtřepená vlákna nevadí životnímu prostředí. Málokdo si uvědomuje, že právě taková polyesterová vlákna putují spolu s vypuštěnou vodou do čističek, kde se ale nezachytí a dostávají se do přírodních vod. Stávají se z nich tzv. mikroplasty, které jsou velmi škodlivé pro životní prostředí. Pokud jde o jeho ekologičnost, je velkou výhodou, že konkrétně ten, ze kterého šiju Ss sport, je vyroben v Italské tkalcově, odkud putoval to českobudějovického maloobchodu, odkud jsem si ho odnesla k sobě do ateliéru, nelítal ani nejezdil zbytečné tisíce kilometrů.
A ano i len má pár nevýhod, které by bylo dobré uvést. Předně nepatří k nejlevnějšímmateriálům což leckoho může odradit. Protože neobsahuje elastan, nepruží jako běžné sportovní materiály. Natahuje se do šířky o více než 30 %, ale vrátí se například jen o 20 %. S každým dalším použitím se trochu víc vytáhne dokud se nevypere, kdy se pak vrátí na svou původní šíři. Oblečení se musí jít o něco užší, aby tělo obepínalo. Trochu to připomíná to, co se děje u kvalitních (nestrechových) jeansů. Poprvé se do nich musíte trochu „nasoukat", aby po pár minutách teprve padly jako ulité. Časem je člověk vypere, aby zas dostaly tvar. Se lněným úpletovým oblečením je to podobné, až na to, že nikdy nic netlačí a neškrtí, protože se jedná o velmi měkký materiál. Nedá se tak očekávat, že bude mít nějaký stahovací efekt. Tělu se naopak úplně přizpůsobí (což je na druhou stranu naprosto pohodlné!).
Poslední nevýhodou je to, že se nejedná o masově vyráběný produkt. Do Čech se tak zatím dostává jen omezené množství desítek metrů od jedné barvy, nezlobte se tedy namne, pokud se bude stávat, že budou některé barvy i dlouhodobě vyprodané. Je to taková daň za minimální uhlíkovou stopu.